2021 Schedule
Date | Opponent | Location | Time/Result | Notes/Record |
---|---|---|---|---|
Sunday, May 2 | Stark | Stark | W 7-6 | 1-0 (0-0) |
Friday, May 7 | Sacred Heart | Sacred Heart | L 7-10 | 1-1 (0-0) |
Sunday, May 9 | Luverne | Luverne | W 10-4 | 2-1 (1-0) |
Friday, May 14 | New Ulm | New Ulm | Canceled | |
Sunday, May 16 | Ruthton | Irish Yard | W 10-3 | 3-1 (2-0) |
Wednesday, May 19 | Hadley | Irish Yard | W 13-1 (7 inn) | 4-1 (3-0) |
Friday, May 21 | Willmar | Irish Yard | W 20-6 (6 inn) | 5-1 (3-0) |
Sunday, May 23 | Worthington | Worthington | W 14-4 (7 inn) | 6-1 (4-0) |
Wednesday, May 26 | Pipestone | Pipestone | L 4-5 | 6-2 (4-1) |
Friday, May 28 | Tracy | Irish Yard | W 11-1 (7 inn) | 7-2 (5-1) |
Wednesday, Jun 2 | Adrian | Irish Yard | W 10-3 | 8-2 (6-1) |
Friday, Jun 4 | Minneota | Irish Yard | L 9-11 | 8-3 (6-1) Dance |
Sunday, Jun 6 | Jackson | Jackson | W 12-2 (6 inn) | 9-3 (7-1) |
Sunday, Jun 6 | Lakefield | Lakefield | W 17-4 (5 inn) | 10-3 (8-1) |
Sunday, Jun 13 | Mountain Lake | Irish Yard | W 26-5 (7 inn) | 11-3 (9-1) |
Wednesday, Jun 16 | Cottonwood | Irish Yard | W 16-0 (7 inn) | 12-3 (9-1) |
Friday, Jun 18 | Faribault | Irish Yard | W 4-3 | 13-3 (9-1) |
Sunday, Jun 20 | Fairmont | Irish Yard | W (Forefit) | 14-3 (10-1) |
Sunday, Jun 20 | Fox Lake | Irish Yard | W 4-1 | 15-3 (11-1) |
Wednesday, Jun 23 | Ruthton | Ruthton | W 22-1 (7 inn) | 16-3 (12-1) |
Sunday, Jun 27 | Heron Lake | Heron Lake | W 7-2 | 17-3 (13-1) |
Sunday, Jun 27 | Tracy | Tracy | W 10-0 (5 inn) | 18-3 (14-1) |
Wednesday, Jun 30 | Tempe AZ Banditos | Irish Yard | W 7-1 | 19-3 (14-1) |
Wednesday, Jul 7 | Adrian | Adrian | W 21-5 (7 inn) | 20-3 (15-1) |
Friday, Jul 9 | Pipestone | Irish Yard | W 2-1 (11 inn) | 21-3 (16-1) |
Saturday, Jul 10 | Chokio | Irish Yard | Canceled | |
Sunday, Jul 11 | Hadley | Hadley | L 3-5 | 21-4 (16-2) |
Wednesday, Jul 14 | Luverne | Irish Yard | W 2-1 (10 inn) | 22-4 (17-2) |
Friday, Jul 16 | Marshall | Marshall | L 1-0 | 22-5 (17-2) |
Sunday, Jul 18 | Windom | Irish Yard | L 2-9 | 22-6 (17-3) |
Playoffs
All region 13C Playoffs feature a best-of-three series in each round typically at the high seed Wednesday, low seed Friday, and high seed Sunday if needed.
Round 1 (League) July 21 – 25
Region (Final 8) July 28 – August 1
Region (Final 4) August 4 – 8
Region (Final 4) August 11 – 15
Date | Opponent | Location | Time/Result | Notes/Record |
---|---|---|---|---|
Wednesday, Jul 21 | Worthington | Irish Yard | W 9-1 | 23-6 (1-0 playoffs record) |
Friday, Jul 23 | Worthington | Worthington | W 6-1 | 24-6 (2-0) |
Wednesday, Jul 28 | Lakefield | Irish Yard | W 13-1 (7 inn) | 25-6 (3-0) |
Friday, Jul 30 | Lakefield | Lakefield | W 13-5 | 26-6 (4-0) |
Wednesday, Aug 4 | Windom | Windom | W 5-4 | 27-6 (5-0) |
Friday, Aug 6 | Windom | Irish Yard | W 4-1 | 28-6 (6-0) |
Wednesday, Aug 11 | Luverne | Luverne | L 2-3 (10 inn) | 28-7 (6-1) |
Friday, Aug 13 | Luverne | Irish Yard | L 6-9 | 28-8 (6-2) |
Sunday, Aug 22 | Maple Lake | Hamburg | L 0-4 | 28-9 (State Tournament) |
State Tournament August 20-22, August 27-29, September 3-6
State Tournament Website
2020 Schedule
2019 Schedule
2018 Schedule
2017 Schedule
2016 Schedule