2022 Schedule
Click here for league standings
Regular Season
Date | Opponent | Location | Time/Result | Notes/Record |
---|---|---|---|---|
Sunday, Apr 24 | Cottonwood | Cottonwood | Canceled | Scrimmage |
Sunday, May 1 | Stark | Irish Yard | Canceled | |
Wednesday, May 4 | Minneota | Minneota | W 13-1 (7 inn) | 1-0 (0-0) |
Sunday, May 8 | Worthington | Irish Yard | W 12-2 (7 inn) | 2-0 (1-0) |
Friday, May 13 | Sacred Heart | Irish Yard | W 3-2 | 3-0 (1-0) |
Sunday, May 15 | Luverne | Luverne | W 11-2 | 4-0 (2-0) |
Friday, May 20 | Brookings | Brookings | L 13-11 | 4-1 (2-0) |
Sunday, May 22 | Adrian | Adrian | W 10-7 | 5-1 (3-0) |
Wednesday, May 25 | Pipestone | Irish Yard | W 14-1 | 6-1 (4-0) |
Friday, May 27 | Raymond | Irish Yard | L 10-5 | 6-2 (4-0) |
Wednesday, Jun 1 | Ruthton | Ruthton | W 5-2 | 7-2 (5-0) |
Wednesday, Jun 8 | Lamberton | Irish Yard | 5-0 | 8-2 (5-0) |
Friday, Jun 10 | Bryant Wild Hogs | Irish Yard | 10-0 (7 inn) | 9-2 (5-0) |
Sunday, Jun 12 | Heron Lake | Irish Yard | W 12-2 (8 inn) | 10-2 (6-0) |
Wednesday, Jun 15 | Windom | Windom | W 9-1 | 11-2 (7-0) |
Friday, Jun 17 | Faribault | Irish Yard | W 10-5 | 12-2 (7-0) |
Sunday, Jun 19 | Jackson | Irish Yard | W 12-4 | 13-2 (8-0) |
Sunday, Jun 19 | Lakefield | Irish Yard | W 12-1 (5 inn) | 14-2 (9-0) |
Wednesday, Jun 22 | Wabasso | Wabasso | W 9-2 | 15-2 (9-0) |
Friday, Jun 24 | Fox Lake | Truman | W 15-2 (7 inn) | 16-2 (10-0) |
Sunday, Jun 26 | Ruthton | Irish Yard | W 12-8 | 17-2 (11-0) |
Sunday, Jun 26 | Hadley | Irish Yard | W 7-2 | 18-2 (12-0) |
Wednesday, Jun 29 | Luverne | Irish Yard | L 2-14 (7 inn) | 18-3 (12-1) |
Wednesday, Jul 6 | Worthington | Worthington | W 10-0 (8 inn) | 19-3 (13-1) |
Friday, Jul 8 | Pipestone | Pipestone | W 14-4 (7 inn) | 20-3 (14-1) |
Sunday, Jul 10 | Hadley | Hadley | W 9-6 | 21-3 (15-1) |
Wednesday, Jul 13 | Adrian | Irish Yard | W 10-0 (7 inn) | 22-3 (16-1) |
Friday, Jul 15 | Marshall | Irish Yard | Canceled | |
Sunday, Jul 17 | Mountain Lake | Mountain Lake | W 13-0 (5 inn) | 23-3 (17-1) |
Sunday, Jul 17 | Fairmont | Fairmont | W 6-4 | 24-3 (18-1) |
Playoffs
Date | Opponent | Location | Time/Result | Notes/Record |
---|---|---|---|---|
Wednesday, Jul 27 | Ruthton | Irish Yard | W 5-0 | 25-3 |
Friday, Jul 29 | Ruthton | Ruthton | W 13-1 (7 inn) | 26-3 |
Wednesday, Aug 3 | Hadley | Irish Yard | W 1-0 | 27-3 |
Monday, Aug 8 | Hadley | Irish Yard | L 4-5 (10 inn) | 27-4 |
Monday, Aug 8 | Hadley | Irish Yard | W 10-1 | 28-4 |
Wednesday, Aug 10 | Luverne | Irish Yard | L 3-4 | 28-5 |
Friday, Aug 12 | Luverne | Luverne | W 3-0 | 29-5 |
Sunday, Aug 14 | Luverne | Irish Yard | L 7-8 | 29-6 |
Saturday, Aug 20 | Webster | Dundas (State Tournament) | L 3-10 | 29-7 |
Click here for the 2022 Class C State Tournament Bracket
Click here for more region 13C information.
Round 1 July 20 – 24 (Irish receive a bye)
Region (Final 8) July 27 – 31
Region (Final 4) August 3 – 7
Region (Final 4) August 10 – 14
State Tournament August 19-21, August 26-28, September 2-5
Faribault, Dundas, Miesville
Youth Games at the Irish Yard
Date | Opponent | Location | Time/Result | Notes/Record |
---|---|---|---|---|
Saturday, May 7 | BOLD vs. Redwood Valley | Irish Yard | 17-2, Redwood Wins | |
Saturday, May 7 | BOLD vs. Springfield | Irish Yard | 11-1, Springfield Wins | |
Saturday, May 7 | Redwood Valley vs. Springfield | Irish Yard | 10-0, Redwood Wins | |
Saturday, May 21 | Edgerton vs. Martin County West | Irish Yard | 9-3, MCW Wins | |
Tuesday, May 31 | TMB vs. RRC/WWG | Irish Yard | 10-0, RRC/WWG Wins | Section 3A Playoffs |
Tuesday, May 31 | Luverne vs. Windom | Irish Yard | 6-1, Luverne Wins | Section 3AA Playoffs |
Friday, Jun 10 | Hamlin vs. Redwood 14U | Irish Yard | 4-3, Hamlin Wins | |
Friday, Jun 10 | Hamlin vs. Tracy Jr. Legion | Irish Yard | 12-1, Tracy Wins | |
Friday, Jun 17 | Watertown vs. Alex Red | Irish Yard | 10-1, Watertown Wins | Jr. Legion Tournament |
Friday, Jun 17 | Mankato West vs. Elk River | Irish Yard | 7-5, Elk River Wins | Jr. Legion Tournament |
Saturday, Jun 18 | Watertown vs. Andover | Irish Yard | 10-3, Watertown Wins | Jr. Legion Tournament |
Saturday, Jun 18 | Brandon Valley vs. Elk River | Irish Yard | 10-2, Brandon Valley Wins | Jr. Legion Tournament |
Saturday, Jun 18 | Andover vs. Elk River | Irish Yard | 13-12, Elk River Wins | Jr. Legion Tournament |
Saturday, Jun 18 | Watertown vs. Brandon Valley | Irish Yard | 14-13, Brandon Valley Wins | Jr. Legion Tournament |
Sunday, Jun 19 | Hutchinson Gold vs. Andover | Irish Yard | 11-0, Hutchinson Gold Wins | Jr. Legion Tournament |
Sunday, Jun 19 | Omaha Westside vs. Elk River | Irish Yard | 11-5, Omaha Westside Wins | Jr. Legion Tournament |
Friday, Jun 24 | Hutchinson vs. Redfield, SD | Irish Yard | 18-9, Hutchinson Wins | Legion Wood Bat Tournament |
Friday, Jun 24 | Willmar vs. Alexandria | Irish Yard | 1-0 (8 inn), Willmar Wins | Legion Wood Bat Tournament |
Saturday, Jun 25 | Willmar vs. Brookings | Irish Yard | 3-1, Brookings Wins | Legion Wood Bat Tournament |
Saturday, Jun 25 | Albany vs. Hutchinson | Irish Yard | 8-0, Albany Wins | Legion Wood Bat Tournament |
Saturday, Jun 25 | Redfield, SD vs. Albany | Irish Yard | 8-0, Albany Wins | Legion Wood Bat Tournament |
Saturday, Jun 25 | Willmar vs. Luverne | Irish Yard | 4-3, Luverne Wins | Legion Wood Bat Tournament |
Sunday, Jun 26 | Albany vs. Alexandria | Irish Yard | 7-0, Alexandria Wins | Legion Wood Bat Tournament |
Sunday, Jun 26 | Luverne vs. Redfield | Irish Yard | 8-2, Redfield Wins | Legion Wood Bat Tournament |
2021 Schedule
2020 Schedule
2019 Schedule
2018 Schedule
2017 Schedule
2016 Schedule